Alcyoniidae Ailesi

 

 

Bölüm (Phylum): CNIDARIA (Cnidarians)                                                                                            

       Sınıf (Class): ANTHOZOA (Anthozoans)                                                                                      

               Alt Sınıf (Subclass): OCTOCORALLIA (Eight- Tentacled Anthozoans)                                    

                      Takım (Order): ALCYONACEA (Soft Corals)                                                                 

                                      Aile (Family):Alcyoniidae                                                                           

Alcyoniidae Ailesi mercanları (Leather Corals), akvaristler için oldukça önemli bir yere sahiptir.

Doğada mercan resiflerinin sığ sularında bulunurlar. Sığ olan yerlerde, suların belli zaman aralıklarında çekilmesi mercanı kurutur ve kavurucu sıcakta bırakabilir. Şiddetli muson yağmurları da bu mercanlar için başka bir tehdit oluşturmaktadır. Bu dönemlerde yüksek oranda tatlı su gelişi, deniz suyunda tuzluluğun kısa süreli de olsa önemli ölçüde düşürmesine neden olmaktadır.

Böylesi sert ve değişen koşullarda yaşamaya alıştıklarından, akvaryumlara çok kolay uyum sağlarlar. Yeni başlayan akvaristlere verilecek tavsiyenin başlarında olabilecek bir mercandır.

 Leather coral adına uygun deri görünümünde bir mercandır. Bu mercana bakmak kolay olduğu kadar cinsleri arasında ayrımı yapmak da bir o kadar zordur. Sınıflandırmadaki zorluklardan birisi değişken görüntüleridir. Yapısal özellikleri ve renkleri, bulunduğu ortamdaki ışık ve akıntı gibi çevresel koşullara göre değişik özellikler gösterir. Bazen akvaryum içerisinde ayrılan bir parça, aynı akvaryumun değişik bir köşesinde farklı bir şekil ve renk alabilir. Sınıflandırma konusunda uzman deniz biyologları bile dış özelliklerine bakarak tanımlama yapmakta zorlanabilirler. Poliplerinin uzunluğu tanımlamada belirleyici bir nitelik değildir. Aynı şekilde çevresel koşullara göre değişen bir özelliktir.

Kesin tanımlama, sadece mikroskop altında, dokusal inceleme sonucu yapılabilir.

 Alcyoniidae ailesine ait on dört türün (bu sınıflandırma 1988 yılında revize edilerek Verseveldt ve Bayer tarafından on altı türe çıkarılmıştır) sadece beş tanesinin bakımı diğerlerine göre daha kolaydır. Bu türlerin yapısal özelliklerindeki değişiklik ve poliplerinin özgünlüğü nedeni ile tanımlanabilmeleri kolaydır.

 Doğal ortamlarında Alcyoniidae mercanları tortulu sularda yaşamaktadır. Akvaryum ortamında da rahatlıkla izlenebilen oldukça ilginç bir kendini temizleme mekanizmazı geliştirmişlerdir. Mercan poliplerini içine çeker ve kendini kapatır. Yüzeyini, su ile temas edince sertleşen, ilk hali şeffaf bir zar ile kaplar. Birkaç gün sonra tortularla birlikte bu tabakayı atar ve tekrardan poliplerini çıkarır.

 Cins (Genus):Alcyonium (Finger Leather Coral)

Cins (Genus):Cladiella (Finger Leather Coral)

 

Cins (Genus):Lobophytum (Finger Leather Coral)

 

Cins (Genus): Sarcophyton (Leather Coral)

 

Cins (Genus):Sinularia (Finger Leather Coral)