Hydnophora

Bölüm (Phylum): CNIDARIA (Cnidarians)                                                                                            

       Sınıf (Class): ANTHOZOA (Anthozoans)                                                                                      

               Alt Sınıf (Subclass): HEXACORALLIA (Six-Tentacled Anthozoans)                                        

                      Takım (Order): SCLERACTINIA (Stony Corals)                                                               

                              Alt takım (Suborder):Faviina                                                                     

                                      Aile (Family): Merulinidae                                                                     

                                             Cins (Genus): Hydnophora                                                                     

 

Hydnophora türleri:

Hydnophora exesa

Hydnophora grandis

Hydnophora microconos

Hydnophora rigida

Yaygın olarak horn coral, velvet horn coral, knob coral adı ile bilinirler.

 

Bu mercanın, kendine özgü iskeletinden dolayı, akvaristlerce en çok bilinen türleri exesa ve rigida’dır. Akvaryumlarda poliplerini sürekli açmalarına rağmen normal olarak doğada, geceleri açarlar. Akvaryumda direk beslenmeye tepki verirler. Kısa ve kaba duyargaları, gövdeden çıkıntı şeklinde uzanır.

H.exesa düz kabuk tutarak veya  dallanma şeklinde büyüyebilir ve birçok resif alanında bulunabilir. H.rigida daha ince dallanma ve küçük bölümler şeklindedir. H.grandis daha düz veya kalın ve enli bölümler şeklinde, daha derin resif alanlarında bulunurlar. H.microconos düz yuvarlak ve düzenli görünümdedir. Aynı kolonide değişik büyüme formları olabilir.

Hydnophora geniş alanlarda, ekvator bölgesinin kıyı göllerinin karanlık ve korunaklı bölgelerinde olduğu kadar diğer yerlerde de görülebilir. Genellikle krem veya yeşil ışık saçar renktedir. Ara ara kahve rengi veya bordo renk göze çarpar.

Beyazlama, geri çekilme gibi hastalıklara çok çabuk maruz kaldıklarından, bakımı çok kolay olan bir mercan olmamakla birlikte, akvaryum şartlarını tolere edebilirler.

Parlak ışık ve orta dereceli akıntı ile gelişirler. Uygun koşullarda dokuları balon şeklinde akvaryumda açar ve iskeletini gizler. Parça alma yöntemi ile kolaylıkla çoğaltılabilir. Kırılan parçalar rahatlıkla altındaki tabakaya hızla tutunabilir. H.rigida kabuk tutarak büyüdüğü doğada pek görülmemekle birlikte dokusunun değdiği yere tutunarak rahatlıkla büyüyebilir.

Pek sık olmamakla birlikte duyargalarını diğer mercanlara uzatabilir ve baskın olarak diğerlerine zarar verebilirler. Oldukça büyük besin parçacıklarını kabul etmeleri şaşırtıcıdır. Dokusunun yüzeyinde yakaladığı yemi yer ve sindirebilirler.

Hydnophora dokusunun kalın ve ağır mukoza tabakasından dolayı hastalıklar konusunda oldukça şansızdır. En yaygın hastalık olarak yetersiz ışıktan kaynaklanan beyazlaşma (bleaching) görülür. Kahverengi pelteleşme hydnophora'nın dokusunun kısa zaman içerisinde yok olmasına sebep olabilir. Dokuda geri çekilme ise öncelikle tabandan başlayan bir hastalıktır.

 

(Bu doküman ‘Aquarium Corals (Eric H. Borneman)’ adlı kitaptan faydalanılarak hazırlanmıştır.)