Tubastraea

Bölüm (Phylum): CNIDARIA (Cnidarians)                                                                                            

       Sınıf (Class): ANTHOZOA (Anthozoans)                                                                                      

               Alt Sınıf (Subclass): HEXACORALLIA (Six-Tentacled Anthozoans)                                        

                      Takım (Order): SCLERACTINIA (Stony Corals)                                                               

                              Alt takım (Suborder): Dendrophyllina                                                                    

                                      Aile (Family): Dendrophylliidae                                                                     

                                             Cins (Genus): Tubastraea                                                                     

 

Tubastraea türleri:

Tubastraea aurea

Tubastraea faulkneri

Tubastraea micrantha

Yaygın olarak sun coral adı ile bilinirler. Bu mercan oldukça kolay tanımlanan ve resimlerine her yerde rastlayabileceğiniz bir mercandır. Zooxanthellae diye bilinen, mikroskopik tek hücreli deniz yosunu içermeyen mercanlardan olduklarından dolayı fotosentetik özellikleri yoktur. Poliplerini, genelde geceleri resiflerde planktonların çok olduğu saatlerde açarlar.

Tubastraea faulkneri

Orange cup coral veya sun coral yaygın isimleri ile biliniyor.

Doğada mağara girişlerinin tavanında baş aşağı sarkan şekilde bazen de resiflerin üst bölgelerinde bulunuyor. Ama esas olarak sudaki organik parçacıkların ve planktonların bol olduğu yerlerde bulunuyorlar. Hatta direk güneş ışıklarının altında olan yerlerde bile bulunabilirler. Tubastraea micrantha ( black sun coral) kolonileri akıntının çok güçlü olduğu yerlerde 4 ~ 50 m derinliğe kadar görülebilirler. Bu güçlü akımın düzgün ve zooplankton taşıyan yerde olması halinde gelişimleri daha iyi olur.

Akvaryum sektöründe en yaygın olan tür Tubastraea faulkneri tabanı turuncu renkte, polipleri ise parlak sarı veya beyaz renktedir.

Tubastraea micrantha’nın ise  dibi koyu kahverengi polipleri ise zeytin yeşilidir. Pek ender bulunur ve akvaryumda yaşatılması oldukça zordur. Çok şiddetli akıntı ve bolca beslenmeleri gerekir.

Fotosentezden faydalanamıyan bu mercanların kesinlikle beslenmesi gerekmektedir. Sorumlu bir akvarist, bu mercanı düzenli olarak beslediğinde hem polipler sürekli açacaktır, hem de boşalan yuvalar zamanla yeni yavrular ile dolacaktır.

Brine shrimp ve mysid shrimp ile beslenmeleri daha çabuk üremelerine büyük etkendir. Düzenli yemek bekleyen diğer petler gibi, her akşam ışıklar kapandığında beslenmezler ise hemen kapanmaya başlarlar ve doku kaybı diplerden başlar. Aç kalan mercan, hemen bağlı olduğu kovuğu göstermeye başlar ve üstlerinin algae ile kaplanması olağandır.

Bu mercan hakkında özellikle direk işık altında bakılmaması konusunda değişik rivayetler bulunmaktadır. Birçok akvarist, doğadaki halini taklit etmek üzere bu mercanları çıkıntıların altına baş aşağı olarak yerleştirir. Bu yerleştirme, ne yazık ki doğadaki yerleşimlerinin aksine akıntının en az olduğu yere denk gelmektedir. Işığın varlığı Tubastraea’yı rahatsız etmez ve belki de açıkta tam ışık altında bakılmalıdırlar.

Ara boşluklarda toplanıp biriken yem artıklarını uzaklaştırabilmek için yeterli şiddette akıntı olmalıdır. Yeni satın alınmış bir kolonide buna benzer yerlerin müdavimi olan parazit nudibranch’lar ve küçük snailler bulunabileceğinden akvaryuma eklenmeden önce iyice incelenmelidir.

Tüm Tubastraea çeşitleri için gerekli gıda verirken akvaryum suyunun kalitesini bozmamak için çok dikkatli besleme yapılması gerekmektedir. Düzenli su değişimlerinin aksatılmadığı, çok iyi protein ayrıştırıcısı olan veya etkin bir atık toplayıcısı olan akvaryumlarda bakılması gerekir. Tüm koşullar sağlanmasına rağmen oldukça yavaş büyüyen bir mercandır. En iyi koşullarda, yılda ortalama 4 cm kadar büyürler.

 

(Bu doküman ‘Aquarium Corals (Eric H. Borneman)’ adlı kitaptan faydalanılarak hazırlanmıştır.)